Ale já jsa nuzák, mám jen své sny. rozprostřel jsem své sny pod tvé nohy. Našlapuj lehce, neboť šlapeš po mých snech.

Terezín 9.11.2006

9. listopadu 2006 v 21:08 |  Takovej jako deník
Dneska sme měli školní výlet, celodeňák do Terezína, koncentračního tábora z druhé světové války...
Už od rána bylo hnusný počasí, jakoby jen připomínalo co se dělo v Terezíně a ostatních koncentrákách za války. I po příjezdu tam se počasí nezlepšilo, mno eště že sme mohli zalýzt do muzea a poslechnout výklad. Největší dojem na mě asi nechalo krematórium, a pak velký kříž nad tisíci hrobů před malou pevností. Ta malá pevnost asi tak jako přesně vysihovala to co si představuju pod pojmem koncentrák.... Společné sprchy, pár umyvadel, záchod, malé pokoje pro velký počet lidi, skromně zařízené místnosti, samotkové cely, pozorovací věže prostě peklo.
Dověděli sme se taky jak vrtkavý byly osudy třeba jen dětí, ty kterým bylo nad 16 let byly podle nacistů práceschopné a nebyly z Terezína posílány dál na východ do likvidačních táborů. Slyšeli sme o sourozencích, holce bylo patnáct a kvůli sérii dost velkejch náhod (lhala o tom kolik jí je, nebyla vybrána do likvidačních skupin a při přesunu do jednoho z likvidačních táborů nacistům došel smrtelný plyn) se vyhnula smrti a přežila válku, zatímco její 16 lety bratr byl zabit plynem, protože vypadal na mín jak 16... hrůza hrůza, a to nemluvim o všem trápení hladem, nemocech, hmyzu, a hrozné přetvářce před Červeným křížem, že Terezín není vlastně koncentrační tábor ale spíš takové židovské město, kde se žije vcelku dobře.....
ještě mě docela zaujalo co nám říkala dějpisářka, teda jestli sem to správně pochopil tak to je něco ve smyslu, že za problémy židů v dějinách může vlastně křesťanství, protože když se v podstatě křesťanství oddělilo od judaismu, papež a celá církev prohlásila judaismus za něco špatného a židy za ty zlé.... a od tý doby už začala diskriminace židů, nesměli vykonávat nějaký práce, nesměli dělat určitý věci a nakonec to přerostlo v to co se dělo v 2.sv válce.... No ale jestli sem ten výklad jen špatně pochopil tak mě nekamenujte :P
jinak den sme krásně zakončili v Budvárku na vysočanský, plus mi ještě kámoš ukazoval jak otevřít auto přes vejfuk.... je to fakt sranda :))

na konec dvě fotky, jedna je z offic. stránek Terezína (btw dneska to s tou zataženou oblohou a deštěm vypadalo o dost depresivnějc) a ta druhá je část naší třídy nacpaná v cele pro vězně se samotkou (ja sem ten vlevo nahoře, čouhá mi jen hlava)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama